Недела - Sunday
13-June-2021
12:18:37
 
СТАРО КОЧАНИ
OLD KOČANI
 
Добредојде кочанско гостинче! | RSSПочетна - Main | Фото албум - Photo Albums | Регистрација - Registration | Пријави се - Login
Мени на страницата
Категории
Кочани - Kocani [132]
Стари фотографии од градот - Old photos of the city
Објекти - Buildings [77]
Знаменитости - Monuments [7]
Стопанство - Economy [45]
Земјоделство - Agriculture [13]
Настани - Events [98]
Спорт - Sport [167]
Култура - Culture [81]
Личности - Persons [73]
Друго - Other [136]
Почетна - Main » Фото албум - Photo album » Личности - Persons » Никола Мантов
Никола Мантов (1952 г.) беше фудбалер на ФК “Осогово“. На 1 јули 1973 година, во 10-та минута од првото полувреме на средбата во Кочани со “ФАС 11 Октомври“ - Скопје, при резултат 1:0 за домаќините, како последица од срцев удар, на теренот како покосен падна 23-годишниот фудбалер на “Осогово“. Младиот играч, студент на втора година на Машинскиот факултет во Битола, веднаш беше префрлен во болницата во Кочани, но лекарите можеле само да ја констатираат смртта. Главниот судија Ратко Ѓорѓиоски од Прилеп веднаш го прекина натпреварот, а присутните 2.000 гледачи по соопштувањето на жалната вест, со насолзени очи го напуштија стадионот. Во својата кратка фудбалска кариера Мантов одигра 59 првенствени и уште толку куп натпревари, играјќи на позициите лев бек и лево крило. Постигна повеќе голови, а за целиот период на активно играње фудбал доби само еден жолт картон. Во знак на сеќавање на овој играч, стадионот го доби неговото име и тоа е единствениот стадион во Македонија кој воопшто носи име на еден фудбалер.
Видено - Views: 659 | Димензии - Dimensions: 1572x2222px/315.4Kb
Дата - Date: 07-March-2013 | Added by: Aleksandra
Види ја фотографијата во реална големина - View the photo in real size
Рејтинг - Rating: 0.0/0


Total comments: 0
Само регистрирани корисници можат да оставаат коментар - Only registered users can add comments.
[ Регистрација - Registration | Пријави се - Login ]
Посетете - Visit:
Кочани низ музика -
Kocani music files
Oпштина Кочани -
Municipality of Kocani
Контакт - Contact
Име и презиме - Sender's name *:
Вашиот e-mail - Sender's e-mail *:
Субјект на пораката - Message subject:
Текст на пораката - Message text *:
Оценете го сајтот - Site rating:

Copyright OLD KOCANI © 2021
Create a free website with uCoz